Slovník pojmov z oblasti bezpečnostných zámkov a vložiek

Bezpečnostná cylindrická vložkacylindrická vložka so zvýšenou odolnosťou proti pokusom o jej prekonanie.
Bezpečnostná triedaoznačuje schopnosť cylindrickej vložky odolávať pokusom o jej prekonanie. Na Slovensku sa najčastejšie používa označenie podľa Národného bezpečnostného úradu. Trieda odolnosti je udávaná v rozmedzí 2 - 4. Pričom 4 označuje najvyššiu bezpečnostnú triedu.
Zadlabávací zámokmechanizmus slúžiaci na otváranie a zatváranie dverí pomocou kľučky alebo cylindrickej vložky.
Fabka, fabkyľudové označenie cylindrickej vložky. Toto označenie je zaužívané z doby kedy u nás existoval jediný výrobca cylindrických vložiek a to spoločnosť FAB. Aktuálne je na trhu mnoho rôznych výrobcov cylindrických vložiek ako napríklad Mul-T-Lock, EVVA, KABA, GEGE atď.
Obojstranná cylindrická vložkaje štandardná cylindrická vložka do ktorej sa dá kľúč zasunúť z oboch strán.
Cylindrická polvložka, jednostranná vložkaje polovičná cylindrická vložka. Jednostrannú cylindrickú vložku je možné otvoriť len z jednej strany. Používa sa zvyčajne v garážových bránach.
EMERGENCY, BSZ, Prestupová spojkaje úprava cylindrickej vložky aby ju bolo možné odomykať nezávisle na tom či je z druhej strany zasunutý kľúč. Jedná sa o vhodnú úpravu ak je potrebné aby sa dali dvere odomknúť v akomkoľvek prípade ak hrozí, že niekto z vnútornej strany vložky nechá zasunutý kľúč (dôchodcovia, malé deti).
Olivka, Gombík, Motýlik

vložka s olivkou

je úprava cylindrickej vložky tak aby z vnútornej strany bol namiesto kľúča použitý ovládací gombík.
Bezpečnostný zámokoznačenie pre bezpečnostnú cylindrickú vložku alebo pre bezpečnostný zadlabávací zámok
Cylindrická vložka s palcom

vložka s palcom

je štandardná cylindrická vložka osadená palcom ktorý ovláda mechanizmus zadlabávacieho zámku.
Cylindrická vložka s ozubeným kolieskom

vložka s ozubeným kolieskom

je cylindrická vložka osadená ozubeným kolieskom ktoré slúži na ovládanie zadlabávacích zámkov s viac bodovým zamykaním. (Niektoré viacbodové zadlabávacie zámky sa ovládajú aj pomocou štandardnej vložky s palcom). Počet zubov ktoré môže mať ozubené koliesko je rôzny 9,10,13. Štandardne je dodávané 10 zubové koliesko.
Mul-T-LockVýrobca bezpečnostných vložiek, zámkov a iného dverného príslušenstva. Niekedy aj mylne nazývaný ako multilock alebo mult-t-lock.
3 v 1 "Semafor"Úprava bezpečnostnej vložky Mul-T-Lock Classic alebo Interactive, ktorá po strate kľúčov nevyžaduje výmenu vložky za novú. Vložky s touto úpravou sú dodávané 3 druhmi klucov, z ktorých 2 druhy slúžia na prekódovanie vložky.