Sprievodca výberom cylindrickej vložky

Tri jednoduché kroky k určeniu správnej bezpečnostnej vložky

1. Určenie rozmeru:

Ako prvé je potrebné určiť rozmery bezpečnostnej vložky. Možností ako určiť správny rozmer je niekoľko:

A. Na pôvodnom obale od vložky je uvedený jej rozmer napr.

B. Rozmer vložky Vám povie výrobca alebo dodávateľ dverí. V prípade, že vložku ešte nemáte a čakáte napr. na dodanie dverí tak požiadajte dodávateľa aby Vám uviedol aký rozmer vložky bude potrebný do Vašich dverí.

C. Najjednoduchšie rozmer vložky určíte tak, že vymontujete svoju súčasnú vložku a zmeriate ju. Video návod ako vymontovať vložku z dverí nájdete tu.

Vložka je špecifikovaná troma rozmermi a to celkovou dĺžkou (rozmer A) a pomermi jednotlivých strán meranými od osi otvoru pre skrutku (rozmer B a C). Platí pravidlo, že celková dĺžka sa rovná súčtu jednotlivých strán:

A = B + C

Príklad vložky 75/35/40:

Rozmer A = 75 mm

Celkova dlzka vlozky

Rozmer B = 35 mm

rozmer lavej casti vlozky

Rozmer C = 40 mm

rozmer pravej casti vlozky

Vložka môže byť osadená buď palcom alebo ozubeným kolieskom. To čím je osadená Vaša vložka zistíte po jej vymontovaní z dverí. Vo väčšine prípadov je použitý palec. Ozubené koliesko sa používa zvyčajne pri bezpečnostných dverách, ktoré majú viac bodové zámky. (Nie je to však podmienkou). Kolieska sa líšia počtom zubov. Štandardne je dodávané 10 zubové koliesko. Ak potrebujete iný počet zubov (10,12,13 ..) je potrebné toto uviesť v objednávke zvlášť. Cena za iné ako 10 zubové koliesko sa líši a závisí od jednotlivých modelov.

Ak máte vložku osadenú palcom tak nieje možné do rovnakého zámku použiť vložku s ozubeným kolieskom a naopak.

Príklad vložky s palcom:

palec.JPG

Príklad vložky s ozubeným kolieskom:

koliesko.JPG

Pár zásad:

1. Vložka by mala z kovania vystupovať čo najmenej. Ideálne by mala byť zarovnaná s kovaním. Maximálne by mala vystupovať 3 mm.

2. Ak nepožadujete vložku osadiť olivkou, tak na pomere jednotlivých strán nezáleží a vložka s pomermi strán napr. 75/35/40 je totožná s vložkou 75/40/35

2. Úpravy vložiek:

Vložku je možné osadiť rôznymi doplnkovými úpravami alebo funkciami (ak nie je uvedené inak). Najčastejšie sa vložky dopĺňajú o funkciu EMERGENCY (BSZ) alebo o Olivku (Gombík). Túto voľbu si môžete vybrať priamo pri objednávaní vložky.

Štandardne sú vložky dodávané v prevedení, že ak máte z jednej strany zasunutý kľúč tak z druhej ho nie je možné plne zasunúť a vložku ovládať. Dodatočná funkcia EMERGENCY (BSZ) zabezpečí, aby bola vložka ovládateľná, aj keď je z jednej strany zasunutý kľúč. Funkciu oceníte v prípade, ak sa zabuchnete a z vnútornej strany ponecháte kľúč vo dverách. Bez funkcie EMERGENCY (BSZ) budete musieť volať servis na otváranie dverí. S funkciou EMERGENCY (BSZ) len počkáte kým príde niekto s kľúčom a odomkne.

V prípade, ak sa po príchode domov zamykáte je vhodnou doplnkovou funkciou ovládanie vložky z vnútornej strany pomocou Olivky (Gombík). Olivka s dá nazvať aj ako pevný kľúč. Z vonkajšej strany sa vložka ovláda štandardným kľúčom.

Ak požadujete vložku osadiť olivkou, tak na pomere jednotlivých strán vložky záleží a je nutné uviesť, ktorá strana vložky je z vnútornej strany dverí. Pri vyššie spomenutom prípade 75/35/40 budú možné tieto varianty:

Olivka na krátkej strane tzn. 35 alebo

Olivka na dlhej strane tzn. 40

V prípade ak sú strany rovnaké napr.: 80/40/40 tak na určení strany nezáleží a je potrebné zvoliť len možnosť "Áno"

3. Určenie vhodnej bezpečnostnej triedy:

Ak už máte odmeranú veľkosť vložky a viete akou úpravou by ste ju radi doplnili je potrebné sa rozhodnúť akú bezpečnostnú triedu zvoliť. V našej ponuke nájdete len bezpečnostné vložky tretej a štvrtej bezpečnostnej triedy. Bezpečnostná trieda označuje ako je vložka bezpečná a ako dlho dokáže odolávať pokusom o prekonanie. Zjednodušene sa dá povedať "čím drahšia vložka, tým vyššia odolnosť". Jednotlivé mechanizmy vložiek sú popísané priamo pri nich.

Niekoľko zásad:

1. Ak máte bezpečnostné dvere v nejakej bezpečnostnej triede je potrebné ju dodržať aj pri výbere vložky.

2. Opýtajte sa vo svojej poisťovni alebo si prečítajte všeobecné (osobitné) poistné podmienky k Vašej poistke nehnuteľnosti aké má požiadavky na bezpečnosť. Zvyčajne poisťovne plnia poistné plnenie len prípade, že zlodej prekonal prekážku. Ak máte lacnú vložku, ktorú je možné otvoriť bez známok poškodenia, vystavujete sa riziku, že poisťovňa odmietne škodu uhradiť alebo ju neuhradí v plnej výške.

3. Aj pri dverách platí, že ak zlodej vidí kvalitnú bezpečnostnú vložku, prípadne iné zabezpečenie, tak ho to môže od pokusu prekonať ju odradiť.